OWCZAREK PODHALAŃSKI

OWCZAREK PODHALAŃSKI
AKTUALNOŚCI
KŁOS REKSOR
MOCARNY Z ZADYMY
WARTKA Z BOROWEJ STRĄGI
OPIS RASY
LINKI
KONTAKT

 

OWCZARKI PODHALAŃSKIE TO PSY PASTERSKO STRÓŻUJĄCE,DOKŁADNIE TAKĄ ROLĘ PEŁNIĄ W NASZYM GOSPODARSTWIE.

GDY STADO OWIEC PRZEBYWA NA PASTWISKU ONE KROK W KROK PODĄŻAJĄ ZA NIMI BACZNIE OBSERWUJĄC CAŁY PRZYLEGŁY TEREN.WYPATRUJĄ EWENTUALNEGO ZAGROŻENIA ZE STRONY DRAPIEŻNIKÓW.

W NASZEJ OKOLICY TO PRZEDEWSZYSTKIM WAŁĘSAJĄCE SIĘ BEZPAŃSKIE PSY I LIS,KTÓRY JEST NIEBEZPIECZNY DLA JAGNIĄT.

CO DO LISA TO OD KIEDY PODHALANY PATROLUJĄ DZIEŃ I NOC CAŁE PASTWISKO ( TRZY HEKTARY OGRODZONE SIATKĄ LEŚNĄ 120 CM WYSOKĄ) Z LISKIEM NIE MA PROBLEMU.

PRZEDTEM KAŻDEGO DNIA PRZYCHODZIŁ NA DARMOWY OBIAD Z KURY.PRAWDOPODOBNIE WYCZUWA PSY I WOLI NIE RYZYKOWAĆ.

NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYM PRZECIWNIKIEM DLA PODHALANA SZCZEGĄCEGO STAD JEST WILK.NA NASZYM TERENIE NAJPRAWDOPODOBNIEJ NIE WYSTĘPUJĄCY,ALE W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI SPODZIEWANY,GDYŻ JEGO ZASIĘG WYSTĘPOWANIA STALE SIĘ POWIĘKSZA.

SAMA OBECNOŚĆ PSA I JEGO TUBALNE SZCZEKANIE PRZEWAŻNIE WYSTARCZA,BY WILK ZREZYGNOWAŁ.JEŚLI TAK SIĘ NIE STANIE PODHALAN JEST W STANIE ODEPSZEĆ ATAK CZYNNIE.

JEST TO PIERWOTNIE PIES PASTERSKI SZCZEGĄCY STAD OWIEC,KÓZ,BYDŁA,KONI,A NAWET GĘSI.

MY W NASZEJ HODOWLI BĘDZIEMY CHCIELI UTRZYMAĆ TEN KIERUNEK,GDYŻ WIĘKSZOĆŚ PSÓW RODOWODOWYCH JEST TYLKO STRÓŻAMI POSESJI.TU TRZEBA JEDNAK ZAZNACZYĆ,ŻE I Z TEGO OBOWIĄZKU WYWIĄZUJĄ SIĘ BEZ ZARZUTU.

TAK SAMO STRZEŻE LUDZKIEGO STADA I DOBYTKU JAK I OWCZEGO,TO ZNACZY JEST WYROZUMIAŁY I OPIEKUŃCZY DLA OWCZYCH I LUDZKICH DZIECI,A Z DRUGIEJ STRONY ZAWSZE CZUJNY,NIEUFNY,GOTOWY W KAŻDEJ CHWILI DO OBRONY POWIERZONEGO MU DOBYTKU.

TYLKO PIES O ODPOWIEDNIEJ PSYCHICE JEST W STANIE TEMU SPROSTAĆ.TAKIM PSEM JEST OWCZAREK PODHALAŃSKI RODZIMA POLSKA RASA,KTÓRĄ ZA WSZELKĄ CENĘ TRZEMA PROMOWAĆ I POLECAĆ RODZINOM CHCĄCYM MIEĆ DOSKONAŁEGO STRÓŻA,A ZARAZEM PRZYJACIELA.I OCZYWIŚCIE HODOWCOM OWIEC I INNYCH ZWIERZĄT GOSPODARSKICH DLA KTÓRYCH BĘDZIE ODPOWIEDZIALNYM OPIEKUNEM.